DC (doğru akım)'de bobinler, daha çok elektromıknatıs olarak kullanılırlar. Bir nüve üzerine sarılmış olan telden bir akım geçirildiği takdirde bobinin etrafında bir manyetik alan oluşur. Bu manyetik alandan, rölelerde yararlanılır. Bobinler birçok devrede çeşitli şekillerde kullanılırlar. Örneğin; besleme devreleri, anten yükselteçleri, radyo devreleri gibi.
AC (alternatif akım)'de ise yüksek gerilimi daha düşük gerilime çevirmek için kullandığımız transformatörler, elektrik üretiminde kullanılan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren jeneratörler ve elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirmek için kullandığımız motorlarda da bobinler kullanılır.


Sabit Bobinler:
Değeri değişmeyen bobinlerdir. Değişik türlerde farklı uygulamalarda kullanılan bobinler vardır.
Hava nüveli bobinler, iletken bir telin dairesel olarak sarılmasıyla elde edilirler. Çoğunlukla FM radyo alıcı-verici gibi yüksek frekans devrelerinde kullanılır. Sargılar dışarıda olduğu için ortamdan etkilenirler.
Diğer bir adı şok bobini olan demir nüveli bobinler, ince sacların birleştirilip üzerine iletken telin sarılmasıyla elde edilirler. Çoğunlukla AC yüksek gerilimin düşürülmesinde ve ses frekans devrelerinde kullanılır.
Ferit nüveli bobin, alüminyum, demir, nikel ve bazı katkı maddelerinin birleştirilmesiyle üretilirler. Ferit nüve, hava nüveye göre endüktansı artırdığı için daha az spirle (tur sayısı) istenilen bobin değeri elde edilir.
Toroid bobinler, manyetik akı sızıntısının olmadığı yüksek verimli bobinlerdir. Anahtarlamalı güç kaynağı devrelerinde sıkça kullanılır. Günümüz çok katmanlı plaketlerinde kullanılmak üzere diğer elemanlarda olduğu gibi bobinler de SMD olarak üretilirler.
Ayarlı Bobinler:
Kademeli olarak ayarlanabilen, nüvesi hareket ettirilerek ayarlanabilen, bobin üzerine sürtünen bir tırnak ile ayarlanarak endüktansı değiştirilebilen bobinlerdir.
Bobinler DC akımda omik direnç göstereceklerinden ölçü aleti direnç kademesine alınarak ölçüm yapıldığında küçük bir değer göstermesi, sağlam olduğunu gösterir.
Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLANANLAR