Herkese merhabalar,

Değerli bir dostumun elinde gördüğüm ve sonrasında aliexpresten siparişini verdiğim kart nihayet elime ulaştı. STM32F103C8T6 mini geliştirme kartından bahsediyorum. Önce PIC ailesi ve arduino ile yaptığım çalışmalarda genellikle 8 bitlik yapılar kullanıyordum. Bu kart 32 bitlik ve üreticisi ST.

Bence fiyatı oldukça uygundu. Ben 1.75 dolara bu mağazadan satın aldım. Türkiye'de yaklaşık 25-30 TL arasında satılmakta.

Kartın özellikleri:

  • ARM Cortex M3
  • 72Mhz
  • 64KB/128KB Flash
  • 20KB RAM
  • Reset button
  • LED on PIN PC13
  • 32kHz Real time clock crystal
  • Jump links on Boot0 and Boot1
  • Micro USB connector for power and data
  • ST-Link header on the top of the board.

http://wiki.stm32duino.com/index.php?title=Blue_Pill bu sayfa aslında başlangıç için yapılması gerekenleri gayet güzel bir biçimde açıklamış. Ancak dil bildiğiniz üzere ingilizce. Dolayısı ile birebir olmasa da bize gerekli kısımları açıklamak istiyorum. 

Şimdi bazı kartların bootloader olmadan gönderildiği gibi bilgiler gördüm araştırmalarım esnasında. Önce bu işlemin nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum. 2 seçenek var önümüzde. Biri USB TTL dönüştürücü kullanmak diğeri ise  ST-Link (SWD) kullanmak. FTDI bir usb ttl dönüştürücüm olduğu için ben ilk yol ile gerçekleştirdim. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ftdi usb ttl dönüştürücünün üzerinde bir anahtar var. 5v ve 3.3v seçmek için. Ben 3.3 v olacak şekilde ayarladım. 

 

1.Adım: Bağlantı Şekli: VCC ve GND'yi bağladıktan sonra dönüştürücünün RX ucunu A9 pinine, TX ucunu A10 pinine bağlıyoruz. VCC ve GND bağlandığı zaman karttaki power ledi (yeşil)ve user ledi (kırmızı) yanmaya başlayacak. Üst üste BOOT0 ve BOOT1 olarak iki jumper var. BOOT0 'ı 1konumuza almamız gerekiyor yani jumperı diğer tarafa takıyoruz. Bu değişikliği yaptıktan sonra reset butonuna bastığınızda user ledin sönmesi gerekli. Eğer led söndü ise 2. adıma geçebiliriz.

2.Adım: Flashlama işlemi için kullanacağımız programı indirmemiz gerek.

Bu linke tıklayarak FLASHER-STM32 adlı programı indirip kuruyoruz.

3.Adım: Bootloader dosyasını indiriyoruz. Dosyamızın adı  generic_boot20_pb12.bin ve linki. Dosyayı bilgisayarımıza kaydediyoruz.

4.Adım: Ekran görüntülerini aşağıda verdim. Sırası ile işlemleri gerçekleştiriyoruz. Ancak port name kısmı önemli. Sizde kaç nolu porta bağlı ise o değerin orada yazması gerekli.Her adımı next diyerek geçiyoruz. Ancak 3 adımda 128k ve 64k ilgili bir seçenek var. Ben 64K olarak yoluma devam ettim. 



 


5.Adım: Yeşil renkli ifadeyi gördüyseniz işlemleri başarılı bir biçimde tamamlamışsınızdır demek ki.. Yapmamız gereken bir iki işlem daha var. Onları da yazı dizisinin diğer makalelerinde devam edeceğim. 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLANANLAR