Devrenin girişine uygulanan sinyali yükseltir ve devrede akım gerilim kazancı sağlar. Gerektiğinde anahtarlama olarak da kullanılan bir yarı iletken devre elamanıdır.

Bipolar Junction Transistör (BJT), çift yüzeyli transisör olup, 2 tane N, 1 tane P (NPN) veya 2 tane P, 1 tane N (PNP) birleşiminden oluşur.

Transistörler 3 kutuplu devre elemanıdır ve devre sembolü üzerinde orta kutup olan Beyz (B) kutubu, okun olduğu kutup Emiter (E) ve diğer kalan kutup ise kollektör (C) kutubu olarak adlandırılır.

Beyz (B), Emiter (E) ve Kollektör (C) birbirleri ile alakalı olup, Beyz (B) akım şiddetine göre Kollektör (C) ve Emiter (E) akımı ayarlanır. Bu yapılan ayar akımı, kazanç faktörüne göre değişmektedir.

Transistörün Çalışması İçin Gerekli Şart;

– Beyz (B) ve Emiter (E) kutubu doğru yönde, Beyz (B) ve Kollektör (C) kutbu ters yönde polarlanmalıdır. Bu çalışma biçimine ise transistörün aktif bölgede çalışması adı verilir.

– Beyz (B) akımı olmadan, Emiter (E) ve Kollektör (C) kutbundan akım geçmez, bu olaya transistör kesimdedir denir.

– PN jonksiyonlarının karakteristiği, transistörün çalışması için oldukça önemelidir. Yani Silisyum tabakalı transistör’ün çalışması için 0.7 volt luk eşik gerilimi, Germanyum tabakalı transistör için ise, 0.3 voltluk eşik gerilimine ihtiyaç vardır.

Şimdi ise transistörün üstünlüklerine bakalım;

– Oldukça küçüktür ve daha az enerji harcar.

– Çok daha uzun çalışma ömrüne sahiptir.

– Her an çalışabilme özelliği vardır.

– Çalışma voltajları çok düşüktür, Pille bile çalışma özelliğine sahiptir.

– Lambalar gibi, patlama ve kırılma özelliğine sahip değillerdir.

– Üretimi ucuz ve kolaydır.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLANANLAR

GELEN GİDEN SAYISI

457329
Bugün
Dün
Bu hafta
Geçen hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Tümü
169
661
1299
446666
25379
44748
457329

Your IP: 93.89.232.254
2018-01-23 07:49