Arduino kartları bir Atmel AVR mikrodenetleyici (Eski kartlarda ATmega8 veya ATmega168, yenilerinde ATmega328) ve programlama ve diğer devrelere bağlantı için gerekli yan elemanlardan oluşur. Her kartta en azından bir 5 voltluk regüle entegresi ve bir 16MHz kristal osilator (bazılarında seramik rezonatör) bulunur. Mikrodenetleyiciye önceden bir bootloader programı yazılı olduğundan programlama için harici bir programlayıcıya ihtiyaç duyulmaz.

Arduino IDE kod editörü ve derleyici olarak görev yapan, aynı zamanda derlenen programı karta yükleme işlemini de yapabilen, her platformda çalışabilen Java programlama dilinde yazılmış bir uygulamadır.

Peki IDE nedir diye sorabilirsiniz..

Tümleşik geliştirme ortamı (İngilizce: Integrated development environment, kısaca IDE), bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesini amaçlayan, geliştirme sürecini organize edebilen birçok araç ile birlikte geliştirme sürecinin verimli kullanılmasına katkıda bulunan araçların tamamını içerisinde barındıran bir yazılım türüdür.

Tümleşik geliştirme ortamlarında olması gerekli en temel özellikler:

        Programlama diline göre sözdizimi renklendirmesi yapabilen kod yazım editörü.
        Kod dosyalarının hiyerarşik olarak görülebilmesi amacıyla hazırlanmış gerçek zamanlı bir dizelge.
        Tümleşik bir derleyici, yorumlayıcı ve hata ayıklayıcı.
        Yazılımın derlenmesi, bağlanması, çalışmaya tümüyle hazır hale gelmesi ve daha birçok ek işi otomatik olarak yapabilmek amacıyla küçük inşa araçları.

En bilinen tümleşik geliştirme ortamlarına örnek olarak Eclipse, Microsoft Visual Studio, Code::Blocks, Dev-C++, Anjuta, KDevelop, NetBeans gibi ortamlar verilebilir.

Gelelim bu konu ile ilgilenen arkadaşların faydalanabilecekleri linklere:

    Arduino projesi ana sayfası: http://www.arduino.cc/
    Arduino hakkında bilgiler ve projeler : http://www.arduinoturkiye.com/
    Arduino hakkında Türkçe bir kitap Coşkun Taşdemir - Arduino
    Arduino programlamaya bakış Caner Gezgez
    Arduino başlangıç dersi Arduino başlangıç

Bu değerli sayfaları hazırlayan dostlara da kucak dolusu saygılar sevgiler..


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLANANLAR