Arduino Uno ATmega328 mikrodenetleyici içeren bir Arduino kartıdır. Arduino 'nun en yaygın kullanılan kartı olduğu söylenebilir. Arduino Uno 'nun ilk modelinden sonra Arduino Uno R2, Arduino Uno SMD ve son olarak Arduino Uno R3 çıkmıştır.

Arduino Uno 'nun 14 tane dijital giriş / çıkış pini vardır. Bunlardan 6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir. Ayrıca 6 adet analog girişi, bir adet 16 MHz kristal osilatörü, USB bağlantısı, power jakı (2.1mm), ICSP başlığı ve reset butonu bulunmaktadır. Arduino Uno bir mikrodenetleyiciyi desteklemek için gerekli bileşenlerin hepsini içerir. Arduino Unoyu bir bilgisayara bağlayarak, bir adaptör ile ya da pil ile çalıştırabilirsiniz. Aşağıdaki resimde Arduino Uno R3 'ün kısımları gösterilmektedir.
1 : USB jakı
2 : Power jakı (7-12 V DC)
3 : Mikrodenetleyici ATmega328
4 : Haberleşme çipi
5 : 16 MHz kristal
6 : Reset butonu
7 : Power ledi
8 : TX / NX ledleri
9 : Led
10 : Power pinleri
11 : Analog girişler
12 : TX / RX pinleri
13 : Dijital giriş / çıkış pinleri (yanında ~ işareti olan pinler PWM çıkışı olarak kullanılabilir.)
14 : Ground ve AREF pinleri
15 : ATmega328 için ICSP
16 : USB arayüzü için ICSP


    Güç

Arduino Uno, USB bağlantısı tarafından, pil ya da güç kaynağı tarafından beslenebilir. Güç beslemesi, besleme soketinden yapılabileceği gibi Gnd ve Vin soketleri ile de sağlanılabilir.

    Güç Pinleri:

•          VIN. Güç bağlantı soketi yerine kullanılabilecek olan giriş bağlantısı Arduino Uno’yu beslemenizi sağlar (Sadece tek bir bağlantı ile beslemeniz yeterlidir. Güç bağlantı soketi ya da Vin giriş bağlantısından bir tanesini kullanınız.)

•          5V. Arduino Uno devresi üzerinde regüle edilmiş 5 Volt çıkışı olan bağlantıdır.

•          3V3. Arduino Uno devresi üzerinde regüle edilmiş 3.3 Volt çıkışı olan bağlantıdır.

•          GND. Toprak bağlantısıdır.

    Giriş ve Çıkışlar

14 Dijital bağlantının her biri giriş ya da çıkış olarak kullanılabilir, pinMode() komutu ile pinlerin giriş ya da çıkış olacakları, digitalWrite() ve digitalRead() komutları ile de bu pinlerdeki durumu değiştirme ya da okuma işlemleri gerçekleştirilebilir. Bağlantılar 5 Volt ile çalışır ve 20-50 kOhm iç direnç değerlerine sahiplerdir. Bunların dışında bazı bağlantıların kendine has özellikleri bulunmaktadır:

•          Seri İletişim : 0 (RX) ve 1 (TX). Bu bağlantılar, USB çıkışına bağlı olup TTL seri sinyalini taşımak için kullanılmaktadır.

•          Dış Kesmeler: 2 ve 3. Bu bağlantılar düşük değer, alçalan ve yükselen sinyal, durum değişikliği gibi olaylar için ayarlanabilen kesme bağlantılarıdır. attachInterrupt() komutu ile kullanılmaktadır.

•          PWM: 3, 5, 6, 9, 10, ve 11. analogWrite() komutu ile 8-bit çözünürlüğünde PWM çıkışı sağlayabilen bağlantılardır.

•          SPI: 10 (SS), 11 (MOSI), 12 (MISO), 13 (SCK). SPI kütüphanesi ile SPI iletişim uygulamarında kullanılan bağlantılardır.

•          LED: 13. Devre kartı üzerinde bulunan LED 13. Girişe bağlanmıştır ve 13. Girişin durumuna göre yakılıp söndürülebilir.

Arduino Uno 6 analog girişe sahiptir ve bunlar A0‘dan A5’e kadar numaralandırılmışlardır. Her biri 10 bit çözünürlüğe sahiptir. Genel kullanımda 5 volt ile toprak arasında ölçüm yapan girişler için AREF bağlantısı kullanılarak ölçüm aralığı değiştirilebilir. Bu işlem için analogReference() komutu kullanılmaktadır.  Bu pinlerden bazıları farklı özellikler için kullanılmaktadır:

•          I2C: 4 (SDA) ve 5 (SCL). Wire kütüphanesi ile I2C (TWI) bağlantısını destekleyen bağlantılardır.

Kaynaklar:

http://www.metehanemlik.com

http://www.robotiksistem.com


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLANANLAR