Merhabalar,

Arduino ile programlamaya başlıyoruz. Aslında internet ortamında fazlasıyla kaynak bulmak mümkün. Ancak türkçe kaynak konusunda iyi sayılabilecek site sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Genellikle yazılı ya da görsel ders hazırlamaya başlayan arduino dostları maalesef ya işlerin yoğunluğundan  ya da ders hazırlamanın getirdiği yorucu tempodan dolayı bir kaç ders sonrası bu işi yarıda bırakmışlar.

Benim amacım uzun soluklu olacak şekilde dersler hazırlamak. Aslında yapmak istediğim sadece Arduino çalışmalarımı bir yerde toplamak. O nedenle gerek examples klasörü içindeki örnek programlardan ya da webde gezinirken beğendiğim uygulamalardan faydalanacağız.

Neyse lafı fazla uzatmadan başlayalım..Konu başlığı üzere led yakıp söndüreceğiz. :)

 

Led yakıp söndürmek çok basit gibi görünse de her şey led yakıp söndürmekle başlıyor değil mi..

Kod aşağıdaki gibi..

Gelelim programın incelenmesine...

13 nolu dijital pinimizi integer tipinde led olarak tanımlıyoruz.

Bilindiği üzere her sketch'te setup ve loop olmak üzere 2 tane fonksiyonumuz bulunuyor.

Setup fonksiyonu içinde ayarlamalarımızı gerçekleştiriyoruz.

pinMode () ile led olarak tanıttığımız 13 nolu pini çıkış olarak tanımlıyoruz.

Loop fonksiyonu içinde de digitalWrite(led,HIGH) komutu ile önce HIGH ile çıkışımızı "1" yaparak ledin yanmasını sağlıyoruz.

delay(1000) ile 1 saniyelik bir gecikme ve arkasından  digitalWrite(led,LOW) ile çıkışımızı bu sefer "0" yaparak ledin sönmesini sağlıyoruz. delay(1000) ile 1 saniyelik bir gecikme daha. Ve bu durum sürekli tekrar ederek ledimizi sürekli yakıp söndürüyoruz.

İşte bu kadar basit. :)
Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLANANLAR