QTR-8A genellikle çizgi izleyen robotlarda kullanılan bir sensör çeşididir.Üzerinde 1 cm aralıklarla yerleştirilmiş kızılötesi kontrast sensörleri bulunmaktadır.Bu sensörler siyah ve beyaz rengi ayrıt edebilirler.Uzun süre stabil ve sorunsuz çalışabilmektedirler.Bu yüzdende robot projelerinde çok fazla tercih edilir.Kart üzerindeki her sensör ayrı bir analog voltaj çıkışı sağlar.Zeminin ışığı yansıtması veya cisimle olan mesafesine göre voltaj çıkışı analog olarak değişir. Yansıma arttıkça çıkış voltajı da yükselir.

Ayrıca sensör yakınlık ve cisim algılama sensörü olarak da kullanılabilmektedir.Çalışma voltajı 3.3 volt ile 5 votl arasındadır.Çektiği maksimum akım 100mAh tir.İdeal algılama mesafesi 3mm dir.Bu uzaklıktan fazla olduğunda kararlı çalışmaz.Sorunlar çıkartabilir.Maksimum algılama mesafesi ise 6mm dir.


Sensörün isterseniz tüm çıkışlarını kullanamayabilirsiniz.Dilediğiniz şekilde kombinasyon yapma imkanına sahipsiniz.6+2 şeklinde tasarlanmış sensör kartını ihtiyaç duyarsanız iki parçaya bölebiliyor, 6lı ve 2li olmak üzere iki ayrı sensör kartı haline getirebiliyorsunuz.

LED serisi mevcut tüketimi yarıya indirmek için düzenlenmiş, MOSFET ek hassasiyet ya da güç tasarrufu için LED'leri kapatılmasına izin vermektedir. Kart üzerindeki her sensör ayrı bir analog voltaj çıkışı sağlar. 

Her bir sensöre bir pull-up direnci bağlanmıştır. Zeminin ışığı yansıtması veya cisimle olan mesafesine göre voltaj çıkışı analog olarak değişir. Yansıma arttıkça çıkış voltajı da yükselir.

QTR-8A Sensör kartını bir kaç farklı şekilde çalıştırabilirsiniz:

Mikrodenetleyicilerin analog giriş pinlerine bağlayarak ADC(Analog Dijital Çevirici) yöntemi ile kullanabilirsiniz.

Doğru değeri ayarlanabilir bir karşılaştırıcı kullanılarak gelen analog voltajı dijitale çevirerek işlemler yaptırılabilir. 

Her çıkışı mikrodenetleyicinin I/O pinlerine bağlanarak mikrodenetleyici içindeki karşılaştırıcı kullanılarak okuma yapılabilir. 


Yorumlar   

0 # Yusuf fidan 03-05-2017 18:03
Kod yardimi edermisiniz acaba
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
0 # fbasaris 05-05-2017 20:16
Hangi konuda yardım istiyorsunuz. Probleminizi net bir şekilde ifade ederseniz ona uygun çözüm üretebiliriz belki..:)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
0 # Yusuf fidan 06-05-2017 04:29
Hocam burdan uzun uzun anlatamam ki size ulasabilecegim iletisim adresi varmi ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
0 # fbasaris 23-05-2017 14:35
veya üzerinden yazabilirsiniz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLANANLAR