Uzun zamandan beri satın aldığım Esp8266 ile çalışma fırsatım olmamıştı. Ancak bu konu ile ilgili de bir şeyler karalamaya karar verdim. Esp8266 Espressif Systems adlı bir Çinli firmanın Wi-fi Modülü. Bu modülü kullanarak arduinomuz ile kablosuz ağlara bağlanabilir ya da kablosuz bir ağ kurabiliyorsunuz. Ayrıca bir sensörden aldığınız verileri internet üzerinde tutabilir, akıllı telefonlarınız ile de bu bilgilere erişebilirsiniz. 

Esp8266 ya benzeyen farklı firmaların wi-fi modülleri yok mu? Tabi ki var ancak hiçbiri bu kadar ucuz değil. :)

Bunun yanında modül kendi işlemcisine sahip olduğundan üzerindeki giriş çıkış pinleri de kullanılabilmektedir. Yani Arduino benzeri bir kart kullanmadan da sadece modülü kullanarak projeler gerçekleştirebilirsiniz. Ben de örnek bir uygulama olması açısından DHT11 kullanarak ısı ve nem bilgisini wi-fi üzerinden bir veritabanında toplayarak, grafik halinde incelenebilir bir tablo oluşturmayı hedefliyorum.

Bu proje için yapmam gereken bir kaç şey var. Birincisi https://thingspeak.com/ adlı siteye üye olmak. 

Adım Fatih BAŞARIŞ. 27 Mayıs 1977 yılında Sakarya İli doğumluyum. Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden 1999 yılında mezun oldum. Aynı yıl Kocaeli ilinde şimdiki adıyla İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde Elektronik öğretmeni olarak göreve başladım.Şubat 2015- Haziran 2016 arasında Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde çalıştım. Eylül 2016’da Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine geçtim ve görevime devam ediyorum. Evli ve iki şirin çoçuk babasıyım.

Elektroniği her zaman sevdim ve bu gidişle de birlikteliğimiz hiç son bulmayacak gibi..

Şimdilik bu kadar yeter..:)

Saygılar sevgiler…

 

SON YORUMLANANLAR